Radyoloji

Bölüm Doktorlarımız

Uzm. Dr. Ali ÖZMEN
Uzm. Dr. Recep ABANOZ

Bölüm Hakkında

Alt Bölümler

4D Ultrason

En, uzunluk ve derinlik boyutlarını içeren 3 boyutlu (uzaysal) görünümün eş zamanlı olarak (“real time özelliği”) bir monitorde görüntülenmesine olanak sağlayan en son teknolojik ürünlerdir.

Bilgisayarlı Tomoğrafi

Bilgisayarlı Tomografi (BT)(CT) Röntgen ışınları (x ışınları) ile, vücudu ince dilimler (3-10 mm) şeklinde kesitler ile inceleyen bir tekniktir. Bu sayede vücudumuz içindeki organların hastalıklarını tanımada bize yardımcı olur. Gelişen teknolojinin sunduğu çok kesitli BT(CT) cihazlarının hızı artmış, alabildikleri kesit kalınlıkları azalmıştır. Tek bir nefes tutma süresind..

Dijital Röntgen

Röntgen incelemeleri, tıpta 100 yılı aşkın bir süredir kullanılan ilk görüntüleme yöntemidir. Röntgen incelemeleri röntgen veya X ışınları kullanılarak yapılır. Miktarı ve verilme süresi kontrol altında tutulan çok az miktarda röntgen ışını, röntgen ışınları tüpü ile incelenecek bölgeye yönlendirilir, vücuttan geçe..

Girişimsel Radyoloji

Girişimsel Radyoloji için en temel tanımlama; ultrason, anjiografi, bilgisayarlı tomografi (BT) ya da manyetik rezonans (MR) gibi radyolojik görüntüleme araçları eşliğinde uygulanan ve genellikle cerrahi operasyonların yerine, sadece bir iğne deliğinden vücuda girilerek gerekli tedavinin yapılmasına olanak sağlayan tıbbi işlemleri içeren bilim dalıdır. ..

Kemik Dansitometresi

Kemik yoğunluğu ölçümüdür. Cihaz düşük dozda X ışını ve bilgisayar kullanarak kemik yoğunluğu ölçümü yapmaktadır. Merkezimizde bu konuda en gelişmiş teknolojiyle donatılmıştır.

MR

Manyetik rezonans görüntüleme (MR), bugün MS alanında en yaygın olarak kullanılan görüntüleme tekniklerinden biridir. Birçok farklı hastalık için de uygulanabilir ve vücudun iç yapısı hakkında bilgi verici görüntüler oluşturur. Birçok MS hastasına hastalığın özelliği olan beyin lezyonlarını hekimin görmesine olanak ..

Mamografi

Mamografi, meme muayenesinde saptanamayacak kadar küçük anomalilerin belirlenmesi amacıyla düşük dozda çekilen bir meme röntgen filmidir. Mamografi meme kanserinde erken teşhis için oldukça önemli; çünkü kendi kendine ya da hekim tarafından yapılan muayenelerde ancak 1,5 ‘ 2 cm ve daha büyük boyutlu kitleler saptanabi..

Panoramik Röntgen

Tüm dişlerin, çenelerin, dişler ve çenelerdeki bir çok problemin tek bir filmde görülmesini sağlayan röntgen filmidir.

Renkli Dopler

Ultrasonografi ve Renkli Doppler Ultrasonografi ses enerjisinden yararlanılarak gerçekleştirilen, radyasyon içermeyen, güvenilir bir inceleme yöntemidir.

Ultrasonografi (USG)

Ultra-ses kullanılarak elde edilen görüntüler.Bir çok hastalığın ön teşhisinde kullanılan, ancak daha çok karın organları gibi ses dalgalarının kolayca geçebileceği konumdaki organların tetkikinde etkili bir inceleme yöntemidir.